Home > Tiskové zprávy > Pomoc Lucce, můžete i vy.

Příběh Lucky

Lucinka byla do svých deseti let plná života, stejně tak jako její vrstevníci. Jejím přáním do budoucího života je být veterinářkou, což stále koresponduje se známkami ve škole, které přes veškeré obtíže má na výbornou, ač má za sebou ve svých letech příběh, který si málokdo z nás dospělých vůbec dokáže představit.

 

Lucka se před dvěma lety nijak nevymakala z kolektivu svých dětských kamarádů, včetně plánů do budoucího života.  Nikoho z lékařů z prvopočátku nenapadlo, že by za nenápadnými zdravotními problémy mohla být fatální diagnóza. Právě ty plíživé příznaky, které trvaly téměř rok, měly zdánlivě zanedbatelné projevy, tj. celková únava organismu, bolest hlavy, která se postupem času stupňovala, až tak, že byla ve výsledku doprovázená ztrátou tělesné váhy, nevyjímaje zvracení, které vedlo několikrát k hospitalizaci. Bohužel pobyt v nemocnici nevedl k odhalení původu zdravotních obtíží.

 

Asi to chtěl osud, že Lucka právě před rokem v listopadu upadla a vážně si zranila hlavu. Lékařka na plzeňském urgentním příjmu okamžitě poznala, že Lucky postoj s ohledem na standardní rovnováhu není úplně normální. Ihned následovalo CT – vyšetření hlavy. „Měla jsem obrovský strach o své dítě a stále doufala, že je a bude v pořádku“. Verdikt vyšetřujícího lékaře mamince a Lucce v momentě absolutně změnil život. „Diagnóza anaplastického ependymomu pro mě byla v tu chvíli absolutně cizí. Dovětek lékaře, že se jedná o nádor, který se podařilo odhali téměř po „dvanácté“, mě absolutně šokoval. V ten moment jsem nedokázala vůbec vstřebat informaci, co je s mým dítětem. Ten šok je absolutně nepopsatelný.“ Lucince byl diagnostikován zhoubný nález, který bezprostředně ohrožoval její život. Diagnóza zněla, Lucka má v zadní jámě lebeční útvar, který zasahuje až do druhého obratle, což je doprovázené mozkomíšními vaky, kterým hrozí prasknutím.

 

Jediným řešením byla operace, která bude obnášet dva závažné zákroky. Odstranění nádoru a zároveň zavedení zevní komorové drenáže, která bude odvádět přebytečný mozkomíšní mok, aby se předešlo jeho hromadění. „Nikomu nepřeji, aby čekal deset hodin, jestli jeho dítě přežije. Když ji odváželi na sál, byla to moje dlouhovlasá usměvavá holčička“. To čekání, doprovázeno modlitbami, bylo nekonečné. Prognóza výsledku operace byla, nejen pro mě, ale pro všechny zúčastněné otevřená. Deset hodin čekání a doufání v to, aby se mi ze sálu vrátila živá, bylo nekonečné.

 

Díky Bohu, operaci přežila, nádor se podařilo celý odstranit. Ovšem následky zásahu do mozku byly nepředvídatelné, jak pro ni, tak pro mě, jako pro matku včetně lékařů. Její stav byl velmi vážný. Z dlouhovlasé holčičky, která běhala, ráda chodila do školy, smála se, hrála si s našimi domácími zvířaty, tak se mi po operaci „vrátila“, díky Bohu živá. Operace jí zachránila život, ovšem s dlouhodobými následky. Paréza (ochrnutí) obličeje byla jedním z následků, který se nám společně s rehabilitacemi podařilo téměř překonat. Lucka nemohla z počátku vůbec mluvit, nemohla se posadit a o chůzi je asi zbytečné mluvit. Věděla jsem, že operace ponese určitá rizika. Lucka mi svojí chutí do života dává energii jít dál. Věřím, že spolu budeme zase běhat, smát se a užívat si každé chvíle naplno.

 

Každodenní cvičení po dobu jednoho roku Lucku posunulo obrovsky dál. A to až tam, že se opět postaví na nohy, sice za něčí pomoci, ale její chuť do života je tak obrovská, že překonává hypotézy ošetřujících lékařů.  Začala opět chodit do školy, sice za doprovodu individuální asistentky, ale i tak stále jde za svým cílem, tj. být veterinární lékařkou.

 

Věříme, že Lucinka bude zase to dítě, které bude jako její kamarádi. Boudu společně běhat po hřišti a opět se smát. Lucka dokonce maminku inspiruje novými pohádkami, jejichž autorkou je ona sama.

 

K dokončení úspěšné léčby vede tzv. Therasuit metoda, která není hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Maminka Lucky vydala veškeré finanční prostředky k zahájení této léčby, která naštěstí funguje.

 

Pojďme společně pomoci k dokončení léčby, abychom si přečetli pohádky, které ještě neznáme. Zároveň bychom chtěli pomoci Lucince k domácí hygieně (rekonstrukce koupelny), která by jí usnadnila každodenní obtíže, které stále překonává.

 

Společně dokážeme to, na co jeden nestačí.

 

POMÁHÁME, PROTOŽE MŮŽEME, POMÁHÁME, PROTOŽE CHCEME.

 

Vlaďka DĚTEM

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*